The area's leading online source for news!
Louisa-Lawrence Co, KY

In God We Trust - Established 2008

Menu

April 4, 2018

MOREHEAD, Ky.---The Craft Academy for Excellence in Science and Mathematics at Morehead State University has selected 60 students for its Class of 2020.

Two of those are from Lawrence County: 

LCHS students Jacob Kessinger and Haley Roberts were selected for the 4th class of the prestigious Craft Academy at Morehead State University.LCHS students Jacob Kessinger and Haley Roberts were selected for the 4th class of the prestigious Craft Academy at Morehead State University.

Lawrence: Haley Roberts, daughter of Nancy Roberts and Charles Roberts from Lawrence County High School;

Lawrence: Jacob Kessinger, son of Michael and Leah Kessinger from Lawrence County High School;


“Craft Academy welcomes its fourth class; the Class of 2020. These young people represent some of the best and brightest students in the Commonwealth who have an expressed interest in pursuing a STEM career.  Craft Academy and Morehead State University look forward in expanding the goals and aspirations of these students as they dedicate their academic efforts to Imagine, Invent and Impact, Kentucky and beyond,” said Dr. Carol Christian, Craft Academy director.

The Craft Academy for Excellence in Science and Mathematics will meet the unique educational needs of academically gifted and talented high school juniors and seniors in the Commonwealth.

A college-level curriculum will allow students to finish high school while also completing up to two years of university coursework. It will offer a residential college experience and environment to promote innovation and a creative enterprise, developing the full potential of the state’s brightest minds and most promising future leaders.
In addition, the Craft Academy will offer unique, project-based STEM+X courses that will enrich educational experiences and develop competencies in entrepreneurship and innovation, design and creativity, and civic and regional engagement.

Students will live on campus designed for high school aged students. The facility will have meeting and social space and be staffed 24/7. Counselors and advisors also will be available.
Students were selected based on ACT scores, academic grades from their first two years of high school, interest in advanced STEM careers, responses to application essay questions, interview by the Academy selection committee and recommendations from teachers and others who can attest to the student’s need and preparedness for the program.

 

At the end of the two years, students will have earned a minimum of 60 credit hours, finished high school and have the opportunity to further their education at MSU or transfer to any other college/university in Kentucky or elsewhere.

Additional information on the Craft Academy for Excellence in Science and Mathematics is available by calling Dr. Christian at 606-783-9025.

Students selected for the Craft Academy Class of 2020 are:


Boone: Adeline Fish, daughter of Kaye Fish and Doug Fish from Larry A. Ryle High School;
Boone: Leena Mayi, daughter of Sakareeya and Sirijun Mayi from Larry A Ryle High School;
Boone: Isaac Bentley, son of John R. Bentley, II and April K. Bentley from Conner High School;
Boone: Jadin Moorman, son of Vanessa Moorman and Chris Moorman from Larry A. Ryle High School;
Bourbon: Zachary Hanvey, son of Andrea Aispuro from Bourbon County High School;
Boyd: Haylee Winters, daughter of Kristie Kelley and Mat Winters from Boyd County High School;
Boyd: Sydney Winters, daughter of Mat Winters and Kristie Kelley from Boyd County High School;
Bracken: Garrett Flynn, son of Brian and Karla Flynn from Bracken County High School;
Bracken: Brayden Ray, son of Deron and Jenny Ray from home schooled;
Breathitt: Leanna Shelton, daughter of Debbie Shelton from Breathitt County High School;
Breathitt: Evan O’Neill, son of Patrick and Jackie O’Neill from Jackson Independent High School;
Breckinridge: Hunter Dockery, son of Jennifer Dockery and Greg Dockery from Breckinridge County High School;
Campbell: Lydia Deaton, daughter of Leslie and Mitchell Deaton from Campbell County High School;
Campbell: Anya Deaton, daughter of Mitchell and Leslie Deaton from Campbell County High School;
Campbell: Thaddeus Long, son of Andrew and Anna Long from Highlands High School;
Carter: Bailey Barker, daughter of Jason Barker and Marie Barker from East Carter High School;
Carter: Jayde Holbrook, daughter of Shannon and Amanda Holbrook from West Carter High School;
Carter: Madeline Salley, daughter of Matt and Krishna Salley from East Carter High School;
Carter: Kevin Johnson, son of Kevin and Angela Johnson from East Carter High School;
Carter: Douglas Waddell, son of Brigitte Blevins-Waddell from West Carter High School;
Elliott: Noah Blevins, son of Wesley and Misty Blevins from Elliott County High School;
Estill: William VanWinkle, son of Bill and Teri VanWinkle from Estill County High School;
Fayette: Cassandra Davis, daughter of William L. Davis, Jennifer Lawrence and Christopher Lawrence from Lafayette High School;
Fayette: Sara-Grace Marsh, daughter of J. Daniel and Tamela Marsh from The Learning Center;
Fayette: Claire Qian, daughter of Jing Wei and Dali Qian from Lafayette High School;
Floyd: Katlin Stumbo, daughter of Kayla and Nick Stumbo from Floyd Central High School;
Greenup: Sara McIntyre, daughter of Vernon McIntyre and Angie McIntyre from Raceland Worthington High School;
Harrison: Colton Kendall, son of Eric Kendall and Andrea Kendall from Harrison County High School;
Jefferson: Claire Butler, daughter of Karen Davis and Patrick Butler from Brown School;
Jefferson: Kelsey Heard, daughter of Julie and Tim Heard from Atherton High School;
Jefferson: Vaibhav Vinukonda, son of Neeraja and Srinivasa Vinukonda from Dupont Manual High School;
Kenton: Christopher Davisson, son of Terry and Mary Davisson from Scott High School;
Kenton: Jordan Griffin, son of Hollie Griffin and Korey Griffin from Simon Kenton High School;
Kenton: Jaeden Moss, son of William Moss and Andrea Policicchio-Moss from Simon Kenton;
Knott: Aaron Thomas, son of Carrie and David Thomas from Pendleton County Memorial High School;
Laurel: Kaylee Donlon, daughter of Karen Bloomingburg and Kory Donlon from Corbin High School;


Lawrence: Haley Roberts, daughter of Nancy Roberts and Charles Roberts from Lawrence County High School;


Lawrence: Jacob Kessinger, son of Michael and Leah Kessinger from Lawrence County High School;


Lincoln: Sierra Potts, daughter of Tony and Stephanie Potts from Lincoln County High School;
Logan: Matthew Wilkerson, son of Donna and Steven Wilkerson from Russellville High School;
Madison: Abigail Knapp, daughter of Sam and Lisa Knapp from Model Laboratory School;
Mason: Caden Tuel, son of Jamie and Jameson Tuel from Mason County High School;
Mason: Walker Wood, son of Beth and Andrew Wood from Mason County High School;
McCracken: Graham Wilson, son of Jamie and Shannon Wilson from home schooled;
Montgomery: Myiah Clemons, daughter of Cartrec Garrett from Montgomery County High School;
Morgan: Carlee Potter, daughter of Dr. Tommy and Elizabeth Potter from Morgan County High School;
Nicholas: Jay Thomas Giannasio, son of Kevin and Lucinda Giannasio from Nicholas County High School;
Nicholas: Zachary Linville, son of Tracy and Steve Linville from Nicholas County High School;
Pendleton: Emmanie Thomas, daughter of Misty Cortes-Thomas and Dwayne Thomas from Knott County High School;
Powell: William Tubbs, son of Arron and William Tubbs from Powell County High School;
Pulaski: Joshua Loiacono, son of Michael and Elizabeth Loiacono from Southwestern High School;
Rowan: Margaret Alden, daughter of Susan Thomas and Grant Alden from Rowan County Senior High School;
Rowan: Alaina Back, daughter of Rufina and Timothy Back from Rowan County Senior High School;
Rowan: Sydney Graham, daughter of Annette Graham, granddaughter of Nancy and John Graham from Rowan County Senior High School;
Scott: Alayna Bennett, daughter of Aaron and Angela Bennett from Scott County High School;
Scott: Emma Collins, daughter of Lori and Scott Collins from Scott County High School;
Scott: Alex Depuy, son of Andres and Jennifer Depuy from Scott County High School;
Union: Johnathan Baird, son of Cara Beth and William Joe Baird from Union County High School;
Wayne: David Bell, son of Monica and David Bell from Wayne County High School;
Woodford: Morgan Elmore, daughter of Monica Elmore and Jason Elmore from Woodford County High School.

###
 
MSU is an affirmative action, equal opportunity, educational institution.

 

Add comment

Security code
Refresh